2013. május 31-e óta Czegei-Wass Albert erdélyi magyar írói hagyatéka Verőcén található a Lósi-völgyben. A felmérhetetlen értékű muzeális kincsre Bethlen Farkas, Verőce polgármestere és a Julianus Barát Alapítvány kapott megbízatást.
Bethlen Farkas a Wass Albert Múzeum ünnepélyes megnyitóján elmondta: – A Wass- és Bethlen-család, a szülők és nagyszülők egymás mellett laktak Erdélyben, s most csak a „Felső Rendező” tette a dolgát, amikor az írói hagyaték, mintegy öt konténernyi tárgyi érték: karosszék, szőnyeg, Wass Albert írógépe, íróasztala, vadászruhája stb. megérkezett Verőcére. Igaz egy doboz kalandos úton, Lengyelországon keresztül jutott a célba. Bethlen Farkas boldog és büszke, hogy Verőcén adhat helyet az írófejedelem hagyatékának. Mintha Erdélyben lennénk – mondja, de már siet, hisz fogadnia kell a vendégeket.
Wass Miklóssal, Wass Albert egyik fiával és kedves feleségével Sophiával a múzeum megnyitásának napján épp csak összefutok, majd néhány nap múlva keresem fel őket budai, várbeli otthonukban. Miklós a negyedik „gyermek” az öt fiú közül (Vid, Huba, Endre, Miklós és Géza), 1945-ben született, két éves, amikor a háború miatt szülei elhagyják Erdélyt. Miklós ma már nyugdíjas, de közgazdász üzletemberként cége humanitárius koncerteket szervezett, s Los Angelesben ismerkedett meg feleségével, Zilahy Sophia Zsuzsannával.
Miklós elmondja: – A család már évek óta kereste a Wass-hagyaték méltó helyét, s tavaly ősszel tudomásukra jutott, hogy Bethlen Farkas erdélyi skanzent épít a Lósi-völgyben, így a verőcei polgármester 2013. februári emailje eldöntötte a kérdést, aki a múzeum céljaira felajánlott egy skanzen-épületet.
A Wass-fiúk évente egyszer összeülnek és megbeszélik a Wass Albert Alapítvány aktuális céljait, feladatait, így idén márciusban megszavazták, hogy Édesapjuk hagyatéka kerüljön Verőcére.
Wass Miklós és Sophia részt vett a május-végi Wass Múzeum megnyitó ünnepségén, ahol magyar huszárok álltak őrt a hatalmas esőzés ellenére. Az ünnepi eseményt követően néhány nap múlva a múzeumban találkoztunk ismét, ahol Miklós bemutatta Édesapja hagyatékát. Miklós legértékesebb tárgyi hagyatéknak nevezte Wass Albert íróasztalát és írógépét, hisz azon írta remekműveit. De az íróasztal fiókból előkerült a Nagy-Magyarország térképpel ellátott öngyújtója, vagy Mindszenty hercegprímásról készült képeslapok. A sarokban pedig egy magyar Turul madárral ékesített árpádsávos lobogó található, melynek egyik sarkában az amerikai zászló színei tűnnek fel. A fogason a gróf vadász felszerelése látható a nélkülözhetetlen távcsővel.
– Írónak rendelt az úr, mégpedig abból a fajtából, akinek nem szórakozás a feladata, nem is a világ szépségeinek dícsérete, hanem mindössze nemzetének szolgálata… Hídépítő igyekeztem lenni. Hidat próbáltam verni múlt és jövendő között a rendelkezésemre álló jelen felhasználásával… Életem egyetlen feladatának nemzetem megmentését ismertem föl – vallotta Wass Albert írói munkásságáról. Mi pedig immár méltóképp tiszteleghetünk Verőcén Wass Albert szellemi nagysága előtt…
Frigyesy Ágnes képriportjával
Közzététel: 2013. július 21.