Székely Mózes erdélyi fejedelem tiszteletére szobrot avattak Felsősófalván

Az Erdélyi Körök Országos Szövetségének és az udvarhelyszéki Felsősófalvi Kodáros Egyesület kezdeményezésére szobrot állítottak Székely Mózes erdélyi fejedelem tiszteletére idén augusztus végén. Az egyetlen székely fejedelemnek eddig sehol nem állítottak szobrot, pedig életét áldozta a magyarság megmaradásáért.

SZM-Szoboravató - Bokor Sándor Parajd polgármestere és Nyágrus László alpolgármester

Kérdésünkre Szekeres Lukács Sándor a szobor felállításának egyik kezdeményezője elmondta: – Székely Mózes 1583-tól a székelyföldi Sófalva sóbányájának kamaraispánja volt éveken keresztül, majd később több alkalommal az erdélyi fejedelemség hadseregének parancsnoka, majd 1603. április 15-től Erdély fejedelme 1603. július 17-ig, amikor életét vesztette a brassói Papírmalom melletti öldöklő csatában. A brassói csatát a krónikások Erdély Mohácsának is nevezik, hiszen több mint 4000 székely és magyar vitéz halt meg, de a magyarság szerencséje, hogy ebben a hatalmas csatában Bethlen Gábor, Székely Mózes jó barátja és álmainak továbbvivője életben maradt.

Székely Mózes szobrának avatója

A mellszobor alkotója Miholcsa József, szobrászművész – aki  Marossárpatakon megvalósította az erdélyi fejedelmekről szóló szoborparkját-, olyan jelképes összegért vállalta a szobor elkészítését, hogy nagy szívét minden székely szívébe fogja zárni.

Székely Mózes szobrának avatója

Szekeres Lukács Sándor az ünnepség programjából kiemelte a Zenés ébresztő az Alsósófalvi Fúvószenekar közreműködését, az Önkéntes Tűzoltók szervezeteinek találkozóját, tűzoltási gyakorlatokkal és szakmai megbeszélésekkel tarkítva, ezt délelőtt ünnepi Istentiszteleten vettek részt a résztvevők (az istentisztelet kezdetén énekelt a Felsősófalvi Dalárda).

Székely Mózes mellszobrának leleplezése előtt felvonultak a szovátai 15. Mátyás Huszárezred Hagyományőrző és a Torboszlói Lófők lovas és gyalogos csapatai, a 100 éves Szegvári Önkéntes Tűzoltó Egyesület, a Tűzköves Alapítvány és a Felsősófalvi Önkéntes Tűzoltóság csapata.

Székely Mózes szobrának avatója

Ünnepi beszédet mondott Izsák Balázs a Székely Nemzeti Tanács elnöke, Bokor Sándor Parajd Község polgármestere, Gémes László Szegvár polgármestere, Szekeres Lukács Sándor, Nyágrus László, valamint Miholcsa József, Krall Zsigmond, Máthé Sándor, akik méltatták a vitéz fejedelem személyiségét és a székelyek több évszázados harcát a megmaradásért. A szobrot Kántor Csaba, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökhelyettese áldotta meg, mondván: Székely Mózes szellemiségének ez a megformálása hirdeti az erdélyi magyarságnak, hogy csak így érdemes élni, harcolni.

Szekeres Lukács Sándor a támogató személyek közül megemlítette Bokor Sándort, Parajd polgármesterét és Nyágrus Lászlót Parajd alpolgármesterét. A szoborállításban jelentős erkölcsi, pénzügyi támogatást biztosított Parajd Község Önkormányzata, és az Erdélyi Körök Országos Szövetségét (EKOSZ), akik hosszas és következetes munkájának eredményeképpen sikerült a szoborral kapcsolatos pénzügyi adományokat összegyűjteni. A jelentős adományozók között megemlítendő  elsősorban az Erdélyi Magyarok Ausztriai Egyesülete, az EKOSZ egyesületei: a Soproni-, a Komlói-, Monori-, Kecskeméti-, a Nagyatádi- és a Salgótarjáni Erdélyi Kör, akik támogatták a szoborállítást. A támogatók között találhatjuk Potápi Árpád Jánost Bonyhád város polgármesterét, a Nemzeti Összetartozás Bizottságának elnökét, továbbá a Bukovinai Székelyek Országos Szövetségét, Szekeres Zsoltot és Balás Andrást az Amerikai Egyesült Államokból, a Brassói Unitárius Egyházközséget, a Felsősófalvi Közbirtokosságot, a Korondi Állategészségügyi Központot, Engi Albertet, Farkas Évát és Lajost, Palkó Albertet Szovátáról, Győrfi Mihályt Korondról, Pitti Tibort Szegvárról, Miklós Mártont, Fábián Sándort, Deák Mártont, Deák Istvánt, Ifj. Deák Albertet, Nagy Endrét, Szekeres Lukács Sándort Felsősófalváról. Miklós Márton ingyen, adományként készítette el a szobor talapzatát. Mint ahogy a korondi Györfi Mihály sem pénzzel támogatta a szoborállítást, hanem elkészítette a szobor talapzatára a Székely Mózes nevét tartalmazó márványtáblát, úgy nagyon sok sóvidéki székely, elsősorban a felsősófalvi székelyek társadalmi munkában, a régi hagyományok szerint kalákában sok-sok napot dolgoztak. A felsősófalviak köszönik Rendi Júlia sepsiszentgyörgyi ügyvédnő munkáját, aki önzetlenül, minden ellenszolgáltatás nélkül segített a Felsősófalvi Kodáros Egyesület bejegyzési iratainak elkészítésében. A szoboravatási ünnepséget a Felsősófalvi Kodáros Egyesület Szegvár Önkormányzat egyesületeivel közösen bonyolította. A rendezvényt a Nemzeti Együttműködési Alap is támogatta.

Székely Mózes szobrának avatója

Így jöhetett létre a Széchenyi Ödön-Székely Mózes Fesztivál és ennek keretében történt meg Székely Mózes mellszobrának avatása.

Az ünnepséget rögzítette a Duna Televízió, a székelyudvarhelyi-, a román tv magyar adása és a szovátai Sóvidék tv.

Szekeres Lukács Sándor végezetül leszögezte: – A székelyföldi magyarok álma megvalósult azzal, hogy Orbán Balázs által a legnagyobb székelynek nevezett Székely Mózesnek sikerült felállítani és felavatni az első mellszobrát a sóvidéki Felsősófalván 2013. augusztus 25-én, fejedelemmé választásának 410. éves évfordulóján.

Frigyesy Ágnes

Székely Mózes szobrának avatója

Közzététel: 2013. szeptember 27.

Budapesti Székely Kör