Ugron Béla, régi székely ősi főnemesi család tagja volt 2016. január 20-án a Budapesti Székely Kör vendége az Aranytíz Kultúrházban. A Frigyesy Ágnes, Szalézi Szent Ferenc-díjas újságíró által vezetett „Ülj ide, gyűlj ide, népem” című beszélgetőműsorban Ugron Béla beszélt a történelmi családok szerepéről, az Ugron-család hagyományairól, szokásaikról, az Ugron kápolna és Székely kálvária felépítésének történetéről, az Ugron Alapítvány karitatív feladatáról.
Az Ugron-család főkirálybírákat, főkapitányokat, fejedelmi főtiszteket, tucatnyi főispánt, sőt királyi biztost is adott Erdélynek, továbbá katonai főtiszteket, várkapitányokat, országgyűlési képviselőket, minisztereket, diplomatákat, pártvezéreket a magyar társadalomnak. Jelenleg Magyarországon, Erdélyben, Svájcban és Ausztriában élnek leszármazottak.
Az Ugron Alapítványt 2005-ben hozták létre azért, mert az öt gyermek, húsz unoka, valamint tizenhét dédunoka mellett nem volt értelme a birtok szétdarabolásának.
Ez egyezett Ugron István hetvenes évekbeli végakaratával is, aki azt kérte: ha úgy fordul a világ, hogy valaha hozzájuthatnak az egykori birtokokhoz, akkor adják őket a katolikus egyháznak.
Az alapítvány jelenleg ösztöndíjjal tehetséges fiatalokat támogat, akik Erdélyben kamatoztatják tudásukat.
Az Ugron család számára alapvető kötelesség, hogy mindenkor közösségben gondolkodjunk. Ennek megfelelően van akik cserkészetben, van akik a máltai szeretetszolgálatban, és a Máltai Lovagrendben, s van akik a Regnum Marianum Közösségben találják meg a helyüket. A lényeg, hogy mindig a közért, mindig a közösségért fáradozzunk, és hogy mindig megtalálják, megállják a helyüket.
Ugron Béla a Magyar Máltai Lovagok Szövetségének volt hazai delegátusa. Nagyapja, ifjabb Ugron Gábor – akárcsak dédapja – politikus volt, ott érte őt Trianon Budapesten, s ott is maradt Magyarországon. Rövid ideig, 1917–18-ban előbb az Esterházy-, majd a Wekerle-kormány belügyminisztere volt, ezt követően Horthy Miklós belügyi tanácsadója lett.
Ugron Béla édesapja, Ugron István katonatiszt volt, az ejtőernyős zászlóalj parancsnokaként fejezte be a II. világháborút. Összesen hatszor ítélték börtönbüntetésre a háborút követően különleges katonai beosztása miatt, az ejtőernyősök ugyanis elit egységnek számítottak, és a népbíróságok különféle háborús bűnöket képzeltek rájuk. Ugron István mindent egybevetve tíz évet töltött rács mögött.
Fia, Ugron Béla, aki a Budapesti Székely Kör vendége volt, szüleitől (édesanyja Ugron Istvánné Bánffy Mária) a hit erejét és biztonságát kapta...
Frigyesy Ágnes tudósítása
Váli Anna fotóművész képriportjával
Közzététel: 2016. január 21.