Magyar Arany Érdemkereszt
állami kitüntetést kapott Dr. Szekeres Sándor,
az Erdélyi Körök Országos Szövetsége elnöke

Öröm számunkra, hogy Dr. Szekeres Sándor, az Erdélyi Körök Országos Szövetsége (EKOSZ) elnöke magas állami kitüntetésben részesült 2020. október 22-én, nemzeti ünnepünk alkalmából.

A Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést Dr. Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes adta át – több jeles kitüntetett mellett – az EKOSZ elnökének a Karmelita Kolostorban.

Állami kitüntetést kapott Dr. Szekeres Sándor

Fotó: Miniszterelnökség

A kormányfő-helyettes beszédében hangsúlyozta: – A magyar nemzet akkor tud fennmaradni, ha minden tagjában benne él a tudat, hogy érdemes és büszkeség ehhez a nemzethez tartozni… Aláhúzta: egy létszámában kis nép számára létkérdés, hogy büszkeséget jelentsen a tagjának lenni. Rámutatott: Nincs még egy nép, amelyik létszámát tekintve annyi Nobel-díjat adott volna az emberiségnek, mint a magyarság, és nincs még egy család, amely annyi szentet adott volna a katolikus egyháznak, mint az Árpád-ház.

A miniszterelnök-helyettes kijelentette: – Az önök teljesítménye a saját szakterületükön olyan érték, amely a nemzeti büszkeséget erősíti, és így a magyar megmaradást is szolgálja – fordult a díjazottakhoz.

Semjén Zsolt rámutatott: - Szent István alatt a feladat az volt, hogy a kereszténység felvételével kapcsolódjanak szervesen az európai civilizációhoz, és hozzák létre a szuverén magyar államot.

Ez létre is jött – rögzítette, hozzátéve: 1848-ban ugyanez a feladat volt, akkor úgy hívták, hogy „Haza és haladás", vagyis a független magyar állam megteremtése és a polgári átalakulás. 1956-ban pontosan ugyanez volt a cél, a nemzeti szuverenitás visszaállítása, hogy menjenek ki a megszálló szovjet csapatok, tartsanak szabad választásokat, legyen demokrácia. Ez a magyar megmaradás parancsa, azaz két dolgot kell egyszerre megtenni: a nemzeti szuverenitás védelmét és egyúttal az „idők élén járni”.

Minden díjazott a saját területén, a saját hivatásában, küldetésében ezt teljesíti – hangsúlyozta a kormányfő-helyettes, köszönetet mondva a rendkívüli teljesítményért.

Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült Dr. Szekeres Sándor, az Erdélyi Körök Országos Szövetsége elnöke, „az erdélyi magyarság érdekében végzett több évtizedes, odaadó munkája elismeréseként.

A Budapesti Székely Kör gratulál a magas állami kitüntetéshez az EKOSZ elnökének, egyben közzétesszük honlapunkon Frigyesy Ágnes felterjesztő laudációját. A kezdeményező Kövesdy Pál főorvos, az EKOSZ örökös tb. elnöke mellett a felterjesztést támogatta: Dr. Úry Előd, a Soproni Erdélyi Kör elnöke, Dr. Orbán Csaba, a Nagyatádi Erdélyi Kör elnöke és Dr. Dóczy Balázs, a Mezőberényi Erdélyi Kör elnöke.

Frigyesy Ágnes,
a Budapesti Székely Kör elnökének laudációja:

Dr. Szekeres Sándor Erdély szülötte, erdélyi magyar jogász, jogi szakíró. Ceausescu magyarellenes intézkedései miatt szökött át Magyarországra 1989-ben.

Kezdetben jogászként, majd később Monor város jegyzőjeként tevékenykedett. Sokrétű közéleti feladatai mellett szeretett falujáról monográfiát írt 2002-ben Kodáros kincsei - Fejezetek Felsősófalva és a Székely-Sóvidék történetéből címmel. Székelyudvarhely, az egyetlen székely fejedelemről, Székely Mózesről 2007-ben könyvet jelentetett meg: Székely Mózes Erdély székely fejedelme, Székelyudvarhely, 2007.; harmadik könyvének címe: Az erdélyi fejedelem udvari főszakácsmestere: Szakács Tudomány 1580-ból, Monor, 2018.

Az első magyar nyelvű szakácskönyvet, melyet báró Radvánszky Béla adta ki először 1893-ban, újból átírta, szómagyarázattal és előszóval látta el és a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával kiadta és eljuttatta a Kárpát-medence összes magyar középiskolájába és egyeteméhez 2018-2019-ben.

Szekeres Sándor nevéhez köthető Székely Mózes szobrának felállítása. A székelyföldi magyarok álma megvalósult azzal, hogy Orbán Balázs által a legnagyobb székelynek nevezett Székely Mózesnek sikerült felállítani és felavatni az első mellszobrát a sóvidéki Felsősófalván 2013. augusztus 25-én, fejedelemmé választásának 410. éves évfordulóján.

Dr. Szekeres Sándor a csonkahazába szóródott erdélyi magyarok legnagyobb összefogó szervezetének elnökeként legfontosabb feladatának tartja összetartani az Erdélyből az Anyaországba eljött vagy egykor elmenekült magyar embereket.

Olyan rendezvényeket szervez, amelyek révén bemutathatják a transzilván szellemiséget. Mint a székelyföldi tömbmagyarságban felnőtt székely ember igyekszik tekintettel lenni Erdély olyan területeire, ahol már szórványba került a magyarság, ezért is szervezik meg Monoron évek óta a Magyar Szórvány Napját. Azért is segít a szórványban élő magyarokon, hogy érezzék, nincsenek egyedül sem Déván, sem Ungváron, sem a délvidéki Gunarason.

Minden, a külhoni magyarságot érintő kérdésben felemeli szavát, és ahol tud, tevőlegesen is segít. Korábban nem is egy alkalommal támogatta az Erdélyi Körök Országos Szövetsége elnökeként a Böjte Csaba által létrehozott árvaházhálózatot, segítette a székelyudvarhelyi árvízkárosultakat és odaállt az 1916-ban felgyújtott gyilkostói Szent Kristóf-kápolna tizennyolc évvel ezelőtti újjáépítése mellé is.

Önzetlen, áldozatos, székely-magyarságot védő munkája, melyet jelen pillanatban az EKOSZ elnökeként fejti ki, méltó a Magyar Arany Érdemkereszt állami kitüntetés elnyerésére! E rangos állami kitüntetés odaítélését javasoljuk Dr. Szekeres Sándornak, az EKOSZ elnökének!

Közzététel: 2020. november 1.

Budapesti Székely Kör