A 2021-es év első kapcsolatépítő könyvbemutató körutunk két református gyülekezetbe vezetett május 9-10-én: a partiumi Nagyszántón istentisztelet után, míg Albisban áhítat után következett Frigyesy Ágnes elnök: Az Úr csodásan működik és az Íme az én szeretett fiam, Böjte Csaba kisebb testvéri küldetéséről szóló kötetek bemutatója. Nagyszántón Fábián Tibor lelkész, író, újságíró gyülekezetében Gellért Gyula ny. érmelléki esperes prédikált, míg Albisban Szatmári Elemér hirdette Isten igéjét.
A Zólyomy-család ősi fészke, Albis nevét az Irinyiek tették híressé. Már csak egy öreg fűzfa maradt az ősi Irinyi-ház helyén, ahol az 1848-49-es szabadságharcban aktív szerepet vállaló Irinyi-fivérek felcseperedtek. Itt született a lángelme, Irinyi János kémikus, vegyész, a zajtalan gyufa feltalálója. Az Árpád-kori eredetű templom kertjében áll bátyja, Irinyi József író szobra, aki egyike volt a márciusi ifjaknak, akik a 12 pontot megfogalmazták és közzétették.Csütörtökön meglátogattuk és szerény adományt vittünk Böjte Csaba ferences testvér Dózsa Györgyi otthonába, közös ebéd a gyermekekkel és Bajkó Éva házvezetőnővel, valamint Emma nevelővel. Este 17 órakor újabb könyvbemutatót tartottunk Nyárádremetén, Köllő Gábor atya plébániáján, a helyi fiatalok közreműködésével. A résztvevőket Gábor atya köszöntötte. Majd közös pisztrángos vacsora következett a híres pisztráng halász tónál.
Május 21-én a Maros Néptáncegyüttes és az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület szervezésében találkozhattunk a profi táncosokkal, majd az érdeklődőkkel újabb könyvbemutató keretén belül. sok tánccal, beszélgetéssel, jókedvvel. Az estet Barabási Attila Csaba vezette, Incze Tünde szervezte.
Május 23-án, vasárnap délelőtti szentmisén vettünk részt, majd a Boldog Özséb Római Katolikus Plébánia és a Szentkereszty Stephanie Egyesület szervezésében ezt követte 11 órakor az újabb könyvbemutató Kézdivásárhelyen, a plébánia külön termében, amit Bálint Olga, a Kézdivásárhelyi Közösségi Szolgáltatási Komplexum vezetője, a Szentkereszty Stephanie Egyesület elnöke vezetett. A könyvbemutató után közösen megtekintettük a báró Szentkereszty Stephanie által létrehozott egykori Árvaleánynevelő Intézetet, (ma is szegénysorsú gyermekek otthona) a Szentkereszty kápolnát, az emlékszobát, az Egyesület székhelyét, teaházát és ajándékboltját. Aznap este Csíkszeredában és másnap Csíksomlyón a Böjte Csabáról szóló könyvet ajándékba adtuk a Makovecz templomból a csíksomlyói kegytemplomból kijövő híveknek, akik meglepődtek a pünkösdi ajándék láttán.
A történelmi Magyarország legnyugatibb vidéke és magyar értékei köthetők Fiuméhoz, Abbáziához és Lovranhoz.
Fiumét és környékét 1779-ben Mária Teréziától kaptuk meg Corpus Separatum név alatt, de a járható utak hiánya miatt nem tudtuk kellően fejleszteni, hasznosítani. Az Osztrák-Magyar Monarchia létrejöttét követő 1868-as Magyar-Horvát Kiegyezés hozta meg azt a fejlődést, mely a következő 45 év folyamán, az Első VH kezdetéig Fiumét az elődeink Európa hírű kikötővé és ipari várossá alakították és polgárainak páratlan jólétet biztosítottak. Ennek köszönheti a város arculatát: keveréke a mediterrán, Bécs és Budapest építészetének.
Fiumét felfedezni, a város fölötti dombon lévő településen Tersattón kezdtük híres búcsújáró kolostorával és római kori vára kilátójával.
A Kolostor Fogadalmi Kápolnája magyar haditengerészeti emlékeket (Szent István, Viribus Unitis) és történeteiket mesélik. Európa-hírű gyűjteménye, konkrét személyekhez köthető bizonyítéka a vészhelyzetekből megmenekült szerencsések hálájának. A kolostor temploma a Názáreti-Tersattói-Lorettói Szűz Mária házának a legendájáról mesél. A Tersattói vár rálátást biztosít a Kvarner öbölre, magára a városra és a jobb oldalon húzódó Ucska-Monte Maggiore hegyláncra és a lábánál húzódó szép emlékű Osztrák-Magyar Monarcia Riviérájára, Andrássy Gyula gróf Voloskájával, a klimatikus és mondén Abbáziával és Feszty Árpád Lovránjával. Idegenvezetőnk a helyszíneken, korabeli, 120 éves cartolinákkal, képeslapokkal illusztrálta mondandóját. A városba tett séta keretében felfedeztük a fentről látott Óvárost, a császári szobrokkal és címerekkel díszített híres Torre Civicát, a Városkaput. A Baross-emléktáblánál szembesültünk a kikötői magyar feliratokkal és az 1914-ig Európa 10 legnagyobb forgalmú kikötőjének mai szomorú állapotával. A Fiumei kikötőből történő kivándorlásról, hajóiról (Kárpáthia szerepéről Titanic kapcsán) is itt esett szó. Megtekintettük a kor szellemét meghaladó piac-csarnokokot és a Fellner-Hellmer tervezte színházat. Ezek mind Fiumét és Nagyapáink áldásos tevékenységét bizonyítják.
Ezek után rádöbbenhettünk, mit vesztettünk a Trianoni békediktátum következményeként.
Fiumét követően Abbáziába mentünk át a tengervíz sós kipárolgásának, az ózondús Monte Maggióre erdők levegője keveredésének és a tengervíz gyógyhatásának helyszínére. A hely varázsa mellett, híres orvosaink munkája, teszi egyedivé.
Lovrán és olaszos hangulatú Óvárosa pedig már magában megért egy látogatást. Feszty Árpád emléktáblája és élete utolsó két hónapjának eddig ismeretlen története tette kerek egésszé az egyedi és felejthetetlen nap tanulságait. Köszönjük Ágoston Gergely értő, lelkes idegenvezetését! Aki nem véletlenül a Magyar Arany Érdemkereszt állami kitüntetés tulajdonosa.
Kórógy: A XIX. században még színmagyar faluba a második világháború után szerbeket telepítettek be. Az 1540-es években Sztárai Mihály és Szentantali Gergely térítette a falu lakosságát református hitre. A délszláv háború nagy károkat okozott a településnek: a lakosok elmenekültek, szétlőtt református temploma pedig csak 2001-ben a magyar kormány támogatásával épült újjá. A háború előtt virágzott a magyar hagyományőrzés is, a faluban működik az Ady Endre Művelődési Egyesület.
Az Isztriai-félsziget: Az Isztriai-félsziget legnagyobb városa, s egyben a régió központja a félsziget végén található Pula. Pula és az Isztriai-félsziget történelme gyakorlatilag összemosódik. A római időkben a birodalom elfoglalta az egész Isztriai-félszigetet és Pula központjával, a X. római tartománnyá vált. Fénykorában 30 ezer lakosa volt a római Pulának. Most 57 ezer ember lakja, de mára nagyon elterült Pula külterülete. Azt lehet mondani, a római időkben nagyobb volt a népsűrűség Pulán, mint most.
A pulai Móricz Zsigmond Magyar Kultúregyesület 1999-ben alakult. A kultúregyesület tagsága heti két alkalommal találkozik a várostól kapott klubhelyiségben. Gazdag és sokoldalú kultúrmunka révén szeretnék felkelteni a fiatalok figyelmét, hogy a jövőben még több fiatal csatlakozzon az egyesülethez. Az egyesület keretében egy tánccsoport is működik. Az év folyamán pedig több rendezvénnyel is készülnek a tagság és a pólai közönség számára. Tíz éves fennállásuk alkalmával a MESZ Hagyaték című folyóiratában lett összegezve az egyesület egy évtizedes munkássága. Az egyesület bábáskodott Póla és Budaörs testvérvárosi kapcsolatának kialakítása fölött. Több éve megrendezik a Pulai Magyar Napok elnevezésű rendezvénysorozatot.
Július: Kapcsolatépítő könyvbemutató körút református, katolikus és unitárius gyülekezetekben: Tasnádon, Sződemeteren (Kölcsey Ferenc szülőhelyén), Bánffyhunyadon, Kolozsváron és Tordán.
Július 18-án vasárnap Sződemeteren, Kölcsey Ferenc szülőhelyén várt bennünket Nt. Pakulár István és Pakulár Julianna református lelkész házaspár, akik a szállást is biztosították a Magyar Kormány által épített Kölcsey Emlékházban. Este Frigyesy Ágnes könyvbemutatóját szervezték meg a tasnádi Közösségi Házban, ahol a résztvevőket Pakulár István lelkész köszöntötte.
Sződemeteren a Kölcsey szülőház közelében a magyar kormány és a Dunamelléki Református Egyházkerület támogatásával jött létre a Kölcsey Emlékház. Hiánypótlásként épült fel a létesítmény 2016-2019 között, hogy méltó helyet biztosítsanak a magyar nemzeti imádság szerzőjének, Kölcsey Ferenc emlékének ápolására. A projekt a Királyhágómelléki Református Egyházkerület és a Tasnádi Református Egyházközség (ez utóbbihoz tartozik a sződemeteri szórvány) közös pályázata révén valósult meg.
A Kölcsey Emlékház háromszintes épület, melynek alagsorában étkező, konyha és kazánház kapott helyet. A földszinten található a Kölcsey emlékkiállítás és itt helyezkedik el a lelkészi hivatal. A tetőtéren lelkészi lakás és vendégszobák készültek.
2019. május 25-én nyílt meg „A Hon felett fénysugárt vonni” című kiállítás Sződemeteren, az újonnan átadott Kölcsey Emlékházban. A kiállítást a Petőfi Irodalmi Múzeum állította össze és támogatta a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület, a Dunamelléki Református Egyházkerület és a Romániai Vallásügyi Államtitkársággal együtt.
A Kölcsey Ferenc életét, illetve a magyar irodalomban és a nemzet történelmében betöltött szerepét két kiállítóteremben néztük meg. A kiállítók szándéka az volt, hogy szakmailag releváns, korszerű, ugyanakkor átélhető és könnyen befogadható anyagot tárjanak a látogatók elé, amelyet a kisdiákok ugyanúgy megértenek, mint a kultúra iránt érdeklődő felnőttek. Kölcsey Ferenc szülőházába is bekopogtattunk, ahol a román pópa lánya nyitott ajtót. A Kölcsey Emléktáblát engedélyével lefotóztuk...
Másnap a bánffyhunyadi református gyülekezet szervezésében Jakab Mihály Gyula református lelkipásztor felesége, tiszteletes asszony beszélgetett a kötet szerzőjével (Böjte kötet) a bánffyhunyadi felújítás alatt álló református templomban. Szállásunk Kalotaszentkirályon volt. Július 20-án Makkay József főszerkesztő szervezésében - (Erdélyi Napló) a kolozsvári Kerekdombi plébánián találkoztunk a katolikus hívekkel. Másnap a főszerkesztő rádiós riportot készített Frigyesy Ágnes elnökkel a helyi rádió hallgatói számára.
Július 21-én Józsa Lajos István, a Tordai Magyar Kulturális Egyesület elnöke, unitárius lelkész szervezésében zajlott - nagy érdeklődés mellett - az újabb könyvbemutató a tordai unitárius templomban. Másnap felkerestük Tőkés István református lelkész, teológus sírját a Bánffy, Bethlen családi és Dsida Jenő sírja mellett és elhelyeztük az emlékezés virágait. A BSZK elnöke ezt követően privát találkozott, meglátogatta Tőkés Esztert (Tőkés László református püspök testvérét) otthonában… Július 23-án, pénteken a Királyhágón keresztül utaztunk haza Budapestre.
Október: Idei utolsó kapcsolatépítő könyvbemutató körútunk katolikus gyülekezetekben: Nagybányára, Nyárádremetére vezetett. 2021. október 3-án vasárnap a délelőtti szentmise után a résztvevőket Szmutku Róbert esperes, plébános atya köszöntötte. Másnap Dózsa Györgyön meglátogattuk Böjte Csaba ottani otthonát (adomány átadása). Október 5-én Gyergyóremetén Laczkó Albert Elemér polgármester úr szervezésében találkoztunk az érdeklődőkkel. A könyvbemutató a helyi citerás fiatalok muzsikájával kezdődött. Hazafelé megálltunk Csernakeresztúron.
Közzététel: 2021. november 20.